Kent 52 Ordu

SEYİT TORUN’DAN İKTİDARA ”FINDIK” SİTEMİ

SEYİT TORUN’DAN İKTİDARA ”FINDIK” SİTEMİ
22 Şubat 2018 - 15:14 'de eklendi ve 178 kez görüntülendi.

TMO’nun piyasaya fındık satışına çıkmasıyla ilgili basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, Hükümetin fındık politikasını derhal gözden geçirmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin uyguladığı fındık politikalarının, aldığı kararların sonucunda gelinen noktanın içler acısı olduğunu söyleyen Torun, “Fındık yıllardır serbest piyasa koşullarına bırakıldı. Örgütsüz üretici tekelin eline terk edildi. Mağdur edildi, hem üretici kaybetti hem manav, hem sanayici kaybetti. TMO devreye girdi, ama fındığı 10 liraya hapsetti. Hükümet kime hizmet etti, son iki yıldır fındığa verilen 10-10,50 TL fiyat kimin çıkarına oldu, buna bakmak lazım. AK Parti iktidarının aldığı hiçbir karar üreticinin yüzünü güldürmedi. Şimdi TMO piyasaya fındık sürüyor, üreticiden 10-10,50 TL ye aldığı fındığı ki bu fiyat kesintilerden sonra 9,50-10 TL ye geliyor, 11,50-12,50 liradan satıyor. Hem de Şubat ayında. Şimdi alıcılar üreticinin elinde olan fındığı en düşük fiyattan almanın hesabı içine girecek. Bu insafsızlık değil de nedir? Anlaşılan şudur ki, hükümet tekelin çıkarına hizmet etmeye devam ediyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil.”dedi.

TMO’nun satışa sürdüğü fiyatla, üreticiden aldığı fiyat arasındaki farkın mutlaka üreticiye verilmesi gerektiğini de söyleyen Torun, bunun da asla yeterli olmadığını üreticinin daha fazla desteklenmesinin bir zorunluluk olduğunu söyledi. “İktidar her fırsatta yerli ve milliyiz diyorsa, o zaman hem yerli hem de milli bir ürünümüz olan fındığımızın da üreticisinde arkasında dursun, yerli ve milli olduğunu göstersin. Fındık satmayacağız deyip fındık satışına çıkmasın. Bundan sonrası iktidarın hamlesi ne olacak bekliyoruz. Yakından takip edeceğiz.”dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">