Kent 52 Ordu

ORDU’DA RADYASYON PANİĞİ!

ORDU’DA RADYASYON PANİĞİ!
23 Mayıs 2019 - 16:43 'de eklendi ve 55 kez görüntülendi.

ORDU’DA AVRUPA BİRLİĞİ RADYASYON ÖLÇÜM HARİTALARI´NIN SON 24 SAATLİK VERİLERİNE DAYANDIRILARAK KENTTE RADYASYON ORANLARININ ANİDEN YÜKSELDİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ. SOSYAL MEDYADA ÇIKAN HABERLER ÜZERİNE İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ (AFAD) KENTİN ÇEŞİTLİ YERLERİNDE RADYASYON ÖLÇÜMÜ YAPARKEN, VALİLİK DE YAPILAN ÖLÇÜMLERLE KENTTE ENDİŞE EDİCİ BİR DURUMUN SÖZ KONUSU OLMADIĞINI DUYURDU.

Avrupa Birliği Radyasyon Ölçüm Haritaları´nın son 24 saatlik verilerine göre, Ordu´da dün 12.00 ile 04.00 saatleri arasında radyasyon oranlarının ani yükseldiği öne sürüldü. Konunun sosyal medyada paylaşılarak yayılması üzerine AFAD ekipleri harekete geçerek, kentin çeşitli yerlerinde radyasyon ölçümü yapmaya başladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Ordu Valiliği, radyasyon değerleri yönünden kentte endişe edici bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

“Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi´nin, Radyoaktivite Çevresel İzleme Haritasına göre Ordu´daki radyasyon değerlerinin kabul edilebilir düzeyin çok üstünde olduğu yolunda, sosyal medyada birtakım bilgiler ve paylaşımlar yer almaktadır. Sosyal medyada yer alan paylaşımlar üzerine, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüzün KBRN ekibi tarafından şehrimizin 5 değişik noktasında ve Meteoroloji İstasyon Müdürlüğü bahçesinde bulunan cihaz çevresinde ölçümler yapılmıştır. Normal değer olan miliradyan 50 iken, ilimizin muhtelif bölgelerinde yapılan ölçümlerin ortalama değeri, mikroradyan 40 çıkmıştır. Yapılan ölçüm sonunda çıkan değerlerin, normal değerlerin çok çok altında olduğu görülmüştür. Radyasyon değerleri yönünden ilimizde endişe edici bir durum söz konusu değildir.”

Konuyla ilgili CHP Ordu Milletvekili Dr.Mustafa Adıgüzel sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. O açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“Ordu’da radyasyon alarmı ile ilgili sosyal medya haberleri üzerine Ordu Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü ve AFAD başkanlığı düzeyinde yaptığım araştırmada çok noktadan alınan kontrol ölçümlerinde bir tehlike olmadığı, cihazda teknik bir hata öngörüsü olduğu ifade edilmiştir. Gerekli açıklama ilgili kurumlar tarafından yapılır. Endişeye gerek yoktur.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">