Kent 52 Ordu

NEW YORK TİMES’TAN FINDIK BOYKOTU ÇAĞRISI

NEW YORK TİMES’TAN FINDIK BOYKOTU ÇAĞRISI
01 Mayıs 2019 - 18:45 'de eklendi ve 35 kez görüntülendi.

TÜRK FINDIĞI NEW YORK TİMES’IN BİRİNCİ SAYFASINDA. SURİYELİ MÜLTECİLERİN ZOR ŞARTLARDA FINDIK İŞÇİSİ OLARAK ÇALIŞTIRILDIĞINI SAVUNAN GAZETE, TÜRKİYE’DEN FINDIK SATIN ALMANIN İNSANİ AÇIDAN KUSURLARI OLAN BİR TARIM ÜRÜNÜNÜ DESTEKLEMEK ANLAMINA GELDİĞİNİ SÖYLEDİ.

New York Times, dünyada en çok fındığın üretildiği Karadeniz Bölgesi’ne fındık hasadı yapmak için geçici süreliğine giden Suriyeli mültecilerin durumuyla ilgili bir habere yer veriyor. Dünyadaki fındığın yüzde 70’inin Türkiye’de yetiştiğini, Türk fındığının İtalyan Ferrero firmasının ürettiği Nutella’da, Nestle’nin şekerlemelerinde ve çikolatalı ürünlerinde kullanıldığını yazan gazete, fındığın hasadının oldukça zor ve tehlikeli bir ürün olduğunun altını çiziyor.

New York Times’ın haberine göre Karadeniz Bölgesi’nde fındık hasadı yapan tarım işçileri arasında Suriyeli mültecilerin sayısı giderek artıyor. Bu tarım işçilerinin çok azı, çalışma iznine sahip. Bu da hukuki korumadan yoksun oldukları anlamına geliyor. Gazeteye göre hükümet ayrıca fındık hasadında çocuk işçi çalıştırılması meselesiyle de uzun yıllardır mücadele etmeye çalışıyor.

Gazeteye göre Türkiye’de fındık üretiminin çok sayıda küçük ve bağımsız üretici tarafından gerçekleştirilmesi, fındık üreticilerinin denetim altında tutulmasının önünde engel oluşturuyor. Hemen her çiftçinin çalışanlarına verdiği asgari ücretse aileleri yoksulluk sınırının üzerine çıkarmaya yetmiyor. İşçilerin üreticilerle bağlantısını sağlayan komisyoncularsa yüzde 10’luk standart payın üzerinde kesinti yapıyor.

Başka ülkelerin de fındık üretimini arttırmaya çalıştığını, ancak Türkiye’nin hala dünyanın ana fındık tedarikçisi olduğunu kaydeden gazete, çikolata firmaları açısından Türkiye’den fındık satın almanın insani açıdan kusurları olan bir tarım ürününü desteklemek anlamına geldiğini yazıyor.

Gazete, Karadeniz Bölgesi’ne fındık hasadı için giden Suriyeli mülteci bir ailenin yaşadıklarını da aktarıyor. Habere göre Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde yaşayan Şakar Rudani, binlerce Suriyeli gibi Karadeniz’e fındık toplamaya giden işçilerden biri. Rudani, fındık yetişen bölgelerin dağlık ve yamaçlık olması nedeniyle çalışma şartlarının son derece zor, aldıkları ücretinse vadedilenden çok düşük olduğunu söylüyor.

Çiftçi ve üreticileri tarım işçileriyle buluşturan ve ”dayıbaşı” adı verilen aracı kişilerse Türkiye’de tarım sektörünün en az denetim altında tutulan, en az gözle görülen taraflarından biri. Mülteciler, dayıbaşı denilen bu aracı kişilerin ücret konusunda dürüst davranmadığını, sözleşme imzalandığı için ücretlendirme konusunda tam bir başıboşluk yaşandığını söylüyor. Gazeteye göre mülteci tarım işçilerinin yüzde 72’si çok zor geçindiklerini, yüzde 90’ıysa haftanın yedi günü çalıştıklarını söylüyor. Ancak mülteciler için Türk tarımı, cankurtaran olmaya devam ediyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">