Kent 52 Ordu

METEOROLOJİ UYARDI! ”KUĞU FIRTINASI GELİYOR”

METEOROLOJİ UYARDI! ”KUĞU FIRTINASI GELİYOR”
15 Nisan 2019 - 14:51 'de eklendi ve 93 kez görüntülendi.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ÜNDEN YAPILAN SON DAKİKA UYARISINA GÖRE BALKANLAR ÜZERİNDEN GELEN SERİN HAVAYLA BİRLİKTE HAVA SICAKLIKLARININ; KUZEYBATI KESİMLERİNDEN BAŞLAYARAK, ÜLKEMİZİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNDE HİSSEDİLİR DERECEDE AZALACAĞI TAHMİN EDİLİYOR. SAĞANAK YAĞIŞLAR CUMA GÜNÜNE KADAR YURDUN BÜYÜK BÖLÜMÜNDE DEVAM EDECEK. AYRICA UZMANLAR VATANDAŞLARI ‘KUĞU FIRTINASI’NA KARŞI DA UYARDI.

Nisan ayının ortasına gelmemize rağmen henüz havalar ısınmadı.Meteoroloji yaptığı son dakika açıklamasında,“Hafta boyunca mevsim normalleri altında seyretmesi beklenen hava sıcaklıklarının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı (sağlık sorunları, iç ve yüksek kesimlerde yer yer zirai don olayı, yüksek kesimlerde görülebilecek kar yağışları)  dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.” diyerek vatandaşları uyardı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Doğu Akdeniz’in Toroslar kesimi ile Antalya, Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Sivas, Kayseri ve Yozgat çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Uzmanlar ayrıca vatandaşları bahar mevsiminin ortalarında şiddetli rüzgar ve yağışlı havayla birlikte birkaç günlüğüne kışı geri getiren hava olayı olarak tanımlanan ‘kuğu fırtınası’na karşı da uyarıyor.

Türk denizcilerinin yüzlerce yıllık gözlem ve deneyimlerle oluşturduğu fırtına takvimi çerçevesinde kuğu fırtınası da yer alıyor. Bahar mevsiminde meydana gelen ve tüm yurdu etkisine alan kuğu fırtınası nedeniyle şiddetli rüzgar ve yağışlı hava, kışı adeta yeniden getiriyor. Kuğu fırtınası her yıl tahmini olarak 16 Nisan’da başlayıp 3 gün devam ediyor. Genellikle 16-17-18 Nisan tarihlerinde etkili olan kuğu fırtınası bazı yıllar bir-iki gün kadar değişkenlik gösterebiliyor.

Meteoroloji’nin kuvvetli yağış için uyarı yaptığı iller ise şu şekilde: Antalya, Samsun, Amasya, Ordu, Giresun, Tokat, Sivas, Kayseri ve Yozgat.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu illerde yağışların kuvvetli olmasını beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, yıldırım tehlikesi ve yerel dolu yağışına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyardı.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">