Kent 52 Ordu

MECLİS SAĞLIK KOMİSYONU’NDA TARTIŞMA ÇIKTI

MECLİS SAĞLIK KOMİSYONU’NDA TARTIŞMA ÇIKTI
08 Kasım 2018 - 14:26 'de eklendi ve 105 kez görüntülendi.

Sağlık alanında şiddetle mücadele dahil bir çok konuda düzenleme getiren kanun teklifinin 5. maddesi tam 11 saatte geçti. Terörden kamudan atılan doktorlara, özel sektörde çalışma hakkı tanıyan düzenleme görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri sert tepki gösterdi. Tartışma zaman zaman kavgaya dönüştü.

Görüntüler Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan. Sağlık alanında şiddetle mücadele dahil bir çok konuda düzenleme getiren teklifin 5. maddesi, komisyonda tartışmalar eşliğinde kabul edildi.

Komisyonda teklifin 5. maddesinin görüşmeleri 11 saat sürdü. Kabul edilen 5. maddeye göre, terör örgütlerine ve devletin güvenliğine karşı yapılara üye veya irtibatlı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan sağlık görevlileri, sadece SGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık kuruluşlarında veya muayenehanede çalışabilecek. Düzenledikleri raporlar yargı kararlarına ve idari işlemlere esas alınamayacak.

Muhalefet partileri bu doktorların çalışabileceği çok az sağlık kuruluşu olduğuna dikkat çekerek, “Düzenleme ile en büyük şiddet doktorlara yapılıyor” görüşünü ileri sürdü. Türk Tabipleri Birliği temsilcisi de maddenin anayasaya aykırı olduğunu savundu. Maddenin kabulünden sonra da tartışmalar devam etti. Komisyonun CHP’li üyesi Ali Şeker ve CHP’li milletvekilleri, komisyon başkanı AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’a tepki gösterdi. Şeker, Yediyıldız’ın mikrofonunu kapatmaya çalışırken, muhalefet vekilleri masanın üzerindeki kağıtları komisyon başkanına doğru attı.

Görüşmelere katılan AK Parti grup başkanvekilleri Bülent Turan ve Mehmet Muş ile AK Partili komisyon üyelerinin de tepki göstermesi üzerine tartışma büyüdü. Şeker, sıranın üzerinde bulunan içi su dolu plastik bardağı alarak yere fırlattı. AK Partili ve MHP’li vekiller salondan ayrılırken, CHP, HDP ve İYİ Partili vekiller komisyon salonunu bir süre terk etmedi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">