Kent 52 Ordu

“FINDIKTA HEDEF 3 MİLYAR DOLAR”

“FINDIKTA HEDEF 3 MİLYAR DOLAR”
13 Nisan 2019 - 16:39 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

TOPRAK MAHSULLERİ OFİSİ’NİN ORGANİZASYONUYLA, 11-12 NİSAN 2019 TARİHLERİNDE ULUSAL FINDIK ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.  TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİNİN DE KATILIM GÖSTERDİĞİ,  ÇALIŞTAYIN SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin organizasyonuyla, 11-12 Nisan 2019 tarihlerinde Ordu’da gerçekleştirilen ‘Ulusal Fındık Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı.

Fındığın bütün yönleriyle ele alındığı ve yol haritasının belirlendiği ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin de katıldığı ‘Ulusal Fındık Çalıştayı’ sonuç bildirgesinde önemli kararlara dikkat çekildi.

Bildirgede, fındık bahçelerinin yaşlandığı ve yenilenmeleri gerektiği, birçok bahçe sahibinin üretim bölgesi dışında yaşadığı için bahçe bakımlarının yapılmadığı ve bunun verim ve kaliteyi olumsuz etkilediği vurgulandı.

Bildirgede ayrıca 10 yıldır uygulanan alanbazlı destekleme sisteminin fındıkta verimliliği arttırmadığı belirtildi. Bunun yerine yenisini alternatif destekleme sistemi getirilmesi gerektiği kaydedilen bildirgede, lisanslı depoculuk için sanayici ve tüccarın desteklenmesi ele alındı. Bildirgede miras yoluyla bölünün bahçeler için arazi bankacılığı sistemi kurulması, sözleşmeli üretim ve arazi kiralaması uygulamasının yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekildi.

11-12 Nisan 2019 tarihlerinde 2 gün süren “Ulusal Fındık Çalıştayı”nın kapanış programı, Çalıştay kapsamında oluşturulan 4 ayrı çalışma grubunun yaptığı sunumlarla başladı.

1.çalışma grubunun konusu olan ‘Fındıkta Verim ve Kalitenin Artırılması’ sunumunu Prof.Dr.Ali İslam, 2. çalışma grubunun konusu olan ‘Depolama ve Muhafaza’ sunumunu Prof.Dr.Mustafa Akbulut, 3. çalışma grubunun konusu olan ‘Sanayi, Ticaret ve Tüketim’ sunumunu Prof.Dr.Mehmet Ozoğlu, 4. Çalışma grubunun konusu olan ‘Mevzuatlar ve Desteklemeler’ sunumunu ise Prof.Dr.Fikret Balta yaptı. Yapılan sunumların ardından TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, bir değerlendirme konuşması yaptı.

Programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz da, ‘Ulusal Fındık Çalıştayı’nın, Türkiye’de en fazla fındık üretiminin yapıldığı Ordu’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

‘Ulusal Fındık Çalıştayı’ nın kapanış programında bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Tarımda Milli Birlik” projesi hakkında bilgiler vererek şöyle konuştu.

Fındığın anavatanı Türkiye, 600 yıldır da ihraç ediyoruz” diyen Bakan Pakdemirli konuşmasını şöyle sürdürdü.

2 gün süren Fındık Çalıştayı, sonuç bildirgesinin yayınlanmasının ardından sona erdi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">