Kent 52 Ordu

DAĞ TIRAŞLANDI GÜNEŞ MAHALLEYE GİRDİ!

DAĞ TIRAŞLANDI GÜNEŞ MAHALLEYE GİRDİ!
19 Nisan 2019 - 16:03 'de eklendi ve 41 kez görüntülendi.

FATSA İLÇESİNDE 300 METRE YÜKSEKLİKTEKİ DELİNİN DAĞI’NIN, NYALIKÖY MAHALLESİ’NİN GÜNEŞ IŞINLARINI KESMESİ ÜZERİNE 30 YIL ÖNCE HAREKETE GEÇİLDİ, DAĞIN TIRAŞLANMASINA KARAR VERİLDİ. GÜNEŞİ ESKİYE ORANLA DAHA ÇOK GÖRMEYE BAŞLAYAN MAHALLEDE VATANDAŞLAR, DAĞIN 25 METRE DAHA TIRAŞLANMASI HALİNDE, GÜNEŞİN DAHA UZUN SÜRE GÖRÜLEBİLECEĞİNİ BELİRTEREK, ÇALIŞMANIN HIZLANDIRILMASINI İSTİYOR.

Fatsa ilçesine bağlı Yalıköy Mahallesi’nde yaklaşık 300 metre yükseklikteki ‘Delinin Dağı’ adı verilen tepenin, güneş ışınları kesmesi üzerine 30 yıl önce harekete geçildi, dağın tıraşlanmasına karar verildi. İlk etapta tepede bulunan ağaçlar kesilerek, gölge ortadan kaldırıldı. Ancak buda güneş ışınlarının mahalleye almasına yeterli olmadı. 1993 yılında dönemin Yalıköy Belediye Başkanı Yusuf Ziya Şen’in girişimleriyle tepede tıraşlama çalışması devam etti. Tepenin 50 metre traşlanması planlandı ancak, maddi imkansızlıklar nedeniyle dağın zirvesi sadece 10 metre tıraşlanabildi, çıkan toprak da ilçede yol yapımında alt yapı malzemesi olarak kullanıldı. Geçen sürede alt yapı malzeme alınması ile dağın tıraşlanmasına devam edildi. Mahallede, güneşi eskiye oranla daha çok görmeye başlayan vatandaşlar, dağın 25 metre daha tıraşlanması halinde güneşin daha uzun süre görülebileceğini belirterek çalışmanın hızlandırılmasını istiyor.

Dağ tepesinin tıraşlanması ile ortaya çıkacak düzlüğün halı saha ve sosyal tesis gibi değerlendirilmesi içinde yeni çalışma planlandığı öğrenildi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">