Kent 52 Ordu

Çin Devlet Başkanı’nın Gözü Türkiye’deki Üçüncü Nükleer Santral İhalesinde

Çin Devlet Başkanı’nın Gözü Türkiye’deki Üçüncü Nükleer Santral İhalesinde
30 Temmuz 2015 - 16:06 'de eklendi ve 3815 kez görüntülendi.

Çin Cumhurbaşkanı XÇİNi Jinping, Türkiye’nin planlamakta olduğu üçüncü nükleer santralin yapımına talip olduklarını ifade etti.

NÜKLEERE ÇİN’LİLER TALİP

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirmekte olduğu Çin ziyareti kapsamında düzenlenen Türk-Çin İş Forumu’nda konuşan Xi Jinping, Çin’in dünyada en çok nükleer santral inşa etmekte olan ülke olduğunu hatırlatarak, Çinli şirketlerin Türkiye’de yapımı planlanan nükleer santral için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

ERDOĞAN DAVET ETTİ

Xi Jinping’in ardından salondaki çok sayıda iş insanı, milletvekili ve hükümet yeklilisine hitap eden Erdoğan ise, Türkiye’nin enerji alanında büyük yatırımlar planladığını vurguladı. Erdoğan, bu çerçevede Çinli şirketleri yatırıma beklediklerini ifade etti.

ÇİN GÖZÜNÜ TÜRKİYE’YE DİKTİ

Çin medyasında yer alan haberlere göre, Türkiye’nin inşasını planladığı üçüncü nükleer santralin yaklaşık 20 milyar dolara mal olması bekleniyor. Bu, nükleer santral ihalesini kazandığı takdirde, Çin’in Türkiye’den elde ettiği bir yıllık ihracat gelirini tek seferde kasasına koyacağı anlamına geliyor.

ÇİN’LİLERDEN NÜKLEER REAKTÖR ATAĞI

Halihazırda 21 nükleer reaktörün devrede olduğu Çin’de inşa halindeki reaktörlerin sayısı ise 28. Bu sayı, dünya çapında inşa halindeki reaktörlerin en az yarısına tekabül ediyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
" style="position: fixed; z-index: 0; width: 100%; height: 1500px; top: 0px; left: 0px; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank"> " style="z-index: 301; width: 100%; height: 40px; top: 0px; left: 0px; position: fixed; background: url( ) 50% 0% no-repeat scroll transparent;" target="blank">