Kent 52 Ordu

“Asıl Maksat Milletin Nezdinde Cumhurbaşkanımızı Yıpratmak”

“Asıl Maksat Milletin Nezdinde Cumhurbaşkanımızı Yıpratmak”
01 Mart 2016 - 18:43 'de eklendi ve 3653 kez görüntülendi.

AK Parti Ordu Milletvekili Oktay Çanak, muhalefetin maksadının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesiyle ilgili söylediği sözler olmadığını, asıl maksadın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın millet nezdinde yıpratılmak istendiğini söyledi. TBMM’de devam eden 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinin dördüncü turunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu bütçeleri ele alınıyor.

“ÖNCEDEN TÜRK FİLMLERİNE BİLE KONU OLAN CEZAEVLERİ, BUGÜN AVRUPA’DA BİLE İMRENİLECEK BİR HALDE” Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumu Genel Müdürlüğü bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz alan Ordu Milletvekili Oktay Çanak, “Ceza infaz sistemi ve ceza adaleti sistemi bakanlığımızın en önemli konularından biridir; zira AK Parti iktidara geldiği 3 Kasım 2002 tarihinden bugüne kadar adalet alanında özellikle infaz sistemi konusunda çok önemli değişiklikler yaptı. AK Parti döneminden önce Türk filmlerine bile konu olan cezaevleri, bugün Avrupa’da bile imrenilecek bir halde bir kurumlaşmaya, bir tesisleşmeye gitti” dedi.

“TUTUKLULUK ORANI AK PARTİ DÖNEMİNDE YÜZDE 54’TEN YÜZDE 14’E DÜŞTÜ” Muhalefet sıralarından gelen itiraz üzerine, “Siz buna itiraz edebilirsiniz. Bakın, şimdi vereceğim rakamlar bunları çok açık olarak gösterecek. AK Parti döneminde hükümlü ve tutuklular ilk defa cenazeye katılabilme imkanı elde etti. Hasta olanlar, sakat kalanlar ilk defa AK Parti döneminde infazları ertelenerek dışarı çıkma imkanları buldular. 2016 tarihinde sadece 571 mahkum sakat olduğu için, ağır hasta olduğu için infazı ertelenerek ailesinin yanına gönderildi. Yine, çocuk hükümlüleriyle alakalı da bu çocukların ailesiyle vakit geçirmeleri için yeni düzenlemeler yapıldı. Ülkemizde AK Parti döneminden önce tutukluluk oranı yüzde 54’tü ama AK Parti döneminde tutukluluk oranı yüzde 14’e düştü.

Peki, Avrupa Birliği’nde bu oran ne kadar biliyor musunuz? Yüzde 22,9. Bunların hepsi resmi rakamlar. Maalesef hoşunuza gitmiyor ama bunlar Türkiye’nin AK Parti döneminde yaşadığı gerçekler” diye konuştu.

“272 İNFAZ KURUMU YAŞAM KOŞULLARI KÖTÜ OLDUĞU İÇİN AK PARTİ DÖNEMİNDE KAPATILDI” 272 infaz kurumunun yaşam koşulları kötü olduğu için AK Parti döneminde kapatıldığını kaydeden Çanak, “119 infaz kurumu AK Parti döneminde yeniden inşa edildi. Avrupa’da 1 kişinin kaldığı hücre asgari olarak 6 metrekare, azami olarak 9 metrekare iken, Türkiye’de bu oranın asgarisi 11 metrekare, azamisi de 16 metrekaredir.

Bu cezaevlerini gezmenizi istiyorum. Ben baro başkanıyken birçok cezaevlerini gezdim. Eğer siz de gezer görürseniz, bu iyileşmeyi görürsünüz. Bakın, bugün Ordu Efirli Cezaevi’nde 100 mahkum tekstil atölyelerinde çalışma imkanı buluyor ve orada elde ettikleri o malzemelerle sigortalı hale geliyorlar ve orada edinilen kardan pay alıyorlar” şeklinde konuştu.

OKTAY ÇANAK MANSET

“MAKSAT, SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZI MİLLETİN NEZDİNDE YIPRATMAK” Bütçe görüşmelerinin başından bu yana Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik muhalefet milletvekillerinin çirkin sözler sarf ettiğini belirten Oktay Çanak, “Aslında maksat, Cumhurbaşkanımızın Anayasa Mahkemesiyle ilgili söylediği sözler değil; burada maksat, Sayın Cumhurbaşkanımızı milletin nezdinde yıpratmak. Şimdi size söylüyorum; Deniz Gezmiş’i asan, idam kararı veren bir yargı kararına saygı duyuyor musunuz? Adnan Menderes’e idam kararı veren bir mahkemeye, mahkeme kararına saygı duyuyor musunuz?

Sayın Cumhurbaşkanımız Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ordu ilinde yüzde 67 oy alarak seçildi. Bu oran Rize’de yüzde 80 ve onun temsil ettiği siyasi düşünce üç ay önce Ordu’da yüzde 64 oy aldı. Ne yaparsanız yapın Cumhurbaşkanımızı bu milletimizin kalbinden, AK Parti’nin yapmış olduğu hizmetleri de bu milletin aklından çıkaramayacaksınız, çünkü bu millet Recep Tayyip Erdoğan’ı ne kalbiyle seviyor ne de aklıyla, olur ya bir gün kalp durur, akıl unutur. Bu millet Recep Tayyip Erdoğan’ı ruhuyla seviyor, o ne durur ne unutur” dedi
oktay canak 1

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER