Kent52 3. SAYFA ORDU BİLİM KENT’İ KURULUYOR

ORDU BİLİM KENT’İ KURULUYOR

ORDU BİLİM KENT’İ KURULUYOR

ORDU BİLİM KENT’İ KURULUYOR
ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DR. MEHMET HİLMİ GÜLER’İN, 40 YILLIK HAYALİ GERÇEKLEŞİYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 40 yıldır hayalini kurduğu “Bilim Kent” projesini hayata geçiriyor. Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak gerçekleştirilecek ve TÜBİTAK ile iş birliği yapılacak olan çalışmada, Ulubey ilçesi Sayacabaşı Mevkii’nde Bilim Kent kampüsü kurulacak.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 1979-1985 yılları arasında sırasıyla Uzman Yardımcısı, Uzman, Bölüm Başkanı, Müdür ve Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptığı TÜBİTAK’ta görev yaparken memleketi Ordu’da hayalini kurduğu “Bilim Kent”ini hayata geçirmek için kolları sıvadı.
TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK
Kurulacak Bilim Kent’inde matematik, fizik, kimya ve biyoloji branşlarında bilim insanlarına bilimsel araştırmalar yapabilme imkânı sağlanırken, bilim alanlarındaki problemler için tartışma ortamı, bilim alanında yeni modeller oluşturulması, bilim kültürünün yaygınlaştırılması ve bilim insanı olmaya özendirecek çalışmalar gerçekleştirilecek.
Bilim Kent’inde ayrıca matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerine sanat ve estetik yönlerden sosyal bilimler desteği de verilecek. Bilim Kent’inde uygulanacak proje ve yapılacak bilimsel araştırmalarda birçok farklı disiplinden insanlar bir araya gelecek. Bilim Kenti, Türkiye’de bir ilk olacak. Bilim Kent’te aynı zamanda sahalarında kendini kanıtlamış öne çıkan bilim insanlarının uzmanlık alanlarından da faydalanılacak.
“HAYATIMIN EN HAYIRLI VE İDDİALI İŞİ”
Bilim Kenti projesini hayatının en iddialı ve hayırlı işi olarak yorumlayan ve kendisi de bir bilim insanı olan Başkan Güler, yaklaşık bir yıldır bilim insanlarıyla temasta olduğunu vurguladı. Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerçekleştirilen protokol imza töreninde konuşan Başkan Güler, “Bugün çok önemli bir karara imza atıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği ile Ordu’da Bilim Kenti kuruyoruz. Matematik, fizik, kimya ve biyoloji Bilim Kenti kuracağız. Bilim Kent’inde matematik fizik, kimya ve biyoloji dersleri ayrıca Sosyal Bilimler ile desteklenecek. Ülkemizde Matematik Köyü var ama temel bilimlerin ana unsuru olan matematik, fizik, kimya ve biyoloji alanında bir oluşum yok. İşte biz Ordu’da bilim alanında müthiş bir projeyi başlatmış oluyoruz” dedi.
Bu çalışma ile Ordu’nun Türkiye’de örnek olacak önemli bir adım attığını vurgulayan Başkan Güler, “Buradan yetişecek bilim insanlarımız ülkemizin temel bilimlerdeki güçlü yanını daha
da güçlü bir hale getirecek. Kalkınmamızın temel unsuru olan bu matematik, fizik, kimya ve biyoloji dallarında her birinde belki de 400’ü aşan disiplinlerde eleman yetiştirmiş olacağız. Bu da ülkemiz için müthiş bir mukayeseli üstünlük olacaktır” diye konuştu.