Kent52 3. SAYFA ORDU’DA KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

ORDU’DA KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

ORDU’DA KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

ORDU’DA KORKUTAN DEPREM GERÇEĞİ

Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu Temsilcisi Yekta Yüksel, Karadeniz’de petrol ve doğalgaz aramalarında özellikle Ordu, Giresun ve Trabzon’un 10 kilometre açığında uyuyan yeni fayların varlıklarının tespit edildiğini belirteret Ordu için korkutan gerçeği açıkladı: “10 kilometre açıkta olan bir depremin Ordu’da yaratacağı etkiyi düşünmek bile istemiyorum.”

Jeoloji Mühendisleri Odası Ordu Temsilcisi Yekta Yüksel özellikle Elazığ ve ardından Manisa depremlerinin ardından ‘Ordu’da deprem olur mu’ sorusunun yanıtını verdi.

Deprem artık bir Türkiye gerçeği olduğunu kabul edilmesi gerektiğini belirten Yüksel, “Peki depremle yaşamayı biliyor muyuz? Bilmiyoruz. Çünkü binalarımızı ona göre yapmıyoruz, en kötüsü de yapılan binalarda jeoloji mühendislerinin zemin ve temel parametlerini belirleyecek raporların olmaması, denetlenmemesi” diye konuştu.

ORDU’DA DEPREM OLSA NELER OLUR?

Elazığ’daki 6.8 şiddetindeki depremin Altınordu’da Şahincili Mahallesi’nde hissedilmediğini, ancak Durugöl Mahallesi’nde oldukça kuvvetli hissedildiğinin altını çizerek, “Sebebi zeminin tabii bir dolgu zemin üzerinde olması. Dolgu zeminlerde 4 dalgasında gelen bir deprem, üzerine 1-2 daha koyarak 5-6 şiddetinde bölgeyi terk eder ve ağır ağır terk ederek en büyük zararla terk etmiş olur. Dolayısıyla Ordu için facia” diye konuştu.